Skansen, wieża, morze - walory turystyczne Wdzydz

W południowej części Kaszub, w miejscowości Wdzydze (Kiszewskie) na terenie Stanicy Wodnej PTTK stoi wieża widokowa o wysokości 35,6 m. Ta budowla o drewnianej konstrukcji posiada trzy platformy widokowe, usytuowane na wysokości 10, 20 i 30 metrów. Na najwyższej platformie widokowej zainstalowano lunetę, która przybliża obserwatorom zapierający dech w piersiach widok na Kaszubskie Morze. Tuż przy obiekcie znajduje się wiata edukacyjna, w której można poznać walory fauny i flory Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego.

3

Z wieży widokowej podziwiać można panoramę Wdzydz i Krzyż Jezior Wdzydzkich z licznymi półwyspami i drugą co do wielkości wyspą jeziorną w Polsce – Ostrowem Wielkim.

Muzeum Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach (Kiszewskich) to najstarsze na ziemiach polskich, założone w 1906 roku, muzeum na wolnym powietrzu. Jego twórcy Teodora i Izydor Gulgowscy urządzili je w XVIII – wiecznej gburskiej chałupie, którą odkupili od miejscowego gospodarza – Michała Hinca. Tam zgromadzili, typowe dla tego czasu, sprzęty domowe i gospodarskie oraz cenną kolekcję złotem haftowanym czepców, obrazów malowanych na szkle i ceramiki.

4

Naukowa działalność i społeczne pasje założycieli Muzeum spowodowały także rozwój miejscowego rękodzieła i odkryły piękno kaszubskiej sztuki ludowej, które tkwi w misternych korzennych plecionkach i wielobarwnych wdzydzkich haftach.

Obecnie, już ponad 100 – letnie, Muzeum to 22 ha obszaru położonego nad brzegiem jeziora Gołuń na południu Kaszub zabudowanego obiektami regionalnej architektury. Chałupy, dwory, szkoła, kuźnia, karczmy, młyny, kościoły, budynki gospodarcze i warsztaty rzemieślnicze – 49 obiektów z Kaszub i Kociewia świadczą o bogactwie i różnorodności wiejskiego budownictwa z okresu od XVII do XX wieku. Wiernie odtworzone wnętrza wraz z autentycznym wyposażeniem, czasowo uruchamiane urządzenia gospodarcze i przemysłowe nadają temu miejscu niezwykły klimat, spotęgowany malowniczym położeniem i walorami otaczającej przyrody.

2

Co roku, w trzeci weekend lipca na terenie Muzeum we Wdzydzach odbywa się największa impreza folklorystyczna na Kaszubach – Jarmark Wdzydzki. W trakcie dwudniowej imprezy prezentuje się folklor kaszubski, wystawy i sprzedaż rękodzieła twórców ludowych. Jarmarkowi towarzyszą pokazy i warsztaty wiejskich zajęć i rzemiosł oraz występy zespołów folklorystycznych.

Źródło: Lokalna Organizacja Turystyczna "Serce Kaszub"

1